Spread the love
Zastanawiałeś się kiedyś nad swim Ego ? Jak funkcjonuje i jaki wpływ ma na twoje relacje oraz biznes ? Każdy z  nas zna to pojęcie, którym jest Ego, ale nie każdy rozumie i nie każdy potrafi sobie z nim radzić.

Dzisiaj chciałem się z wami podzielić czymś o czym wiedziałem wcześniej, ale nigdy tak naprawdę  nie zastanawiałem się nad tym jakie to istotne w życiu. Prawie na każdym evencie rozwojowym czy szkoleniu  słyszymy , aby schować własne Ego, jeśli chcesz budować lepsze relacje, a dzięki temu osiągać lepsze wyniki w życiu prywatnym i biznesie.

Czy myślałeś kiedyś jak może to ułatwić Tobie życie?

Zanim do tego przejdziemy, postaram się Tobie wytłumaczyć czym właściwie jest EGO.

Ego to nic innego jak Twoja własna myśl pt. “Ja” , w którą wchodzi zbiór przekonań.

Czym jest Ego

Pamiętaj, że dziecko do ok 3-4 roku życia, nie ma żadnych przekonań. Dziecko nie zwraca uwagę na otoczenie, biega, śmieje się, jest głośno w miejscach w których powinny być cicho, biegają nago nago w domu lub po podwórku, robią siku gdzie popadnie…..

Są one zdobywane z otoczenia od Twoich pierwszych mentorów poprzez doświadczenia. Kim właściwie byli twoi pierwsi mentorzy, którzy mieli wpływ na zbiór Twoich przekonań?

Jako pierwsi na pewno byli to twoi rodzice, niejednokrotnie powtarzający Tobie: nie dotykaj, nie możesz, nie wychylaj się….ale także ciągle powtarzających co dla Ciebie dobre, a co nie. Do nich dołączyli dziadkowie, rodzeństwo, a późniejszym czasie nauczyciele i inni, od których czerpałeś niekoniecznie dobre przekonania.

Pytanie tylko, czy te wszelkie nauki, przez które zdobywałeś przekonania, miały na Ciebie dobry wpływ? Zastanów się ile w Twoim życiu było sytuacji, gdzie podejmowałeś decyzje wbrew sobie. Ile razy zdanie twoich bliskich było ważniejsze od twojego, od tego co podpowiadało Ci serce?Dokonywałeś wyborów, które tak naprawdę uszczęśliwiały kogoś, ale nie Ciebie, przez co niejednokrotnie cierpiałeś przez bardzo długi czas, a konsekwencje odczuwasz do dziś.

Na bazie tych wszystkich doświadczeń, kodujesz w swojej głowie obrazy, przy pomocy których podejmujesz swoje ważne życiowe decyzje.

Ale czy te decyzje są zawsze trafne i Twoje?

Popatrz na poniższy rysunek

Musisz zrozumieć że doświadczenia które zbierasz po drodze, mają wpływ na Twoje przekonania, na bazie których podejmujesz działania. Przypomnij sobie z czasów dzieciństwa jak próbowałeś łapać gorący grzejnik, piec czy też gorącą wodę, a ktoś za Toba krzyczał, nie łap, nie dotykaj bo się poparzysz. W szkole wiele razy wzywano Cię do tablicy, publicznie karcąc za to co zrobiłeś lub nie zrobiłeś. Tak mocno zakodowało się to w twojej podświadomości, że dziś boisz się wystąpień publicznych, a wszelkie decyzje które podejmujesz, są oparte na bazie twoich przekonań z przeszłości.

Wiele sytuacji i doświadczeń, w Twoim życiu, miały dobry wpływ na kodowanie Twojej podświadomości, ale wiele też zabiło Twój potencjał i silną wiarę w siebie samego. Kiedy starałeś się zrobić coś niekonwencjonalnego, lub szedłeś za głosem swojego serce czy tez instynktu, próbowałeś wyrwać się z schematu, słyszałeś opinie bliskich Ci ludzi, nie rób, nie dotykaj, nie wychylaj się itd…..a Ty nie chcąc ich krzywdzić, rezygnowałeś z kolejnych działań. Pomyśl sobie jak Twoje życie mogło by dziś wyglądać, gdyby s pozostał przy swoim, gdybyś posłuchał swego wnętrza.

Co więc musisz zrobić, aby podejmować decyzję zgodne z Tobą i być w końcu szczęśliwym??

Na początku musisz nauczyć się osłabiać swoją wiarę w to co wierzysz i masz zakodowane.

Pozwolę sobie przytoczyć kolejny przykład z życia, który pewnie znasz i nie raz słyszałeś od innych:

“Pierwszy milion musisz ukraść”

“Bogaci to oszuści”

‘Kto ma pieniądze ten kręci lewe interesy”

Zastanawiałeś się jaki to ma wpływ na twoje dzisiejsze życie finansowe?

A gdybyś zmienił wiarę w to i miał inne przekonanie dzisiaj? Popatrz ile ludzi sukcesu dzieli się swoją historią jak do tego doszli, ilu z nich pokazuje i uczy, aby robić to co się kocha w życiu. Nie każdy bogaty jest zły, i nie każdy zły jest bogaty. To tylko przekonania, które fundowali nam bliscy.

Wyobraź sobie, że możesz zmienić swoje przekonanie, przez to twoja przyszła rzeczywistość tez może być inna. Aby to lepiej zrozumieć popatrz na kolejną grafikę.

 

Po prostu schowaj własne Ego, pomyśl logicznie, zrób tak jak podpowiada Twoje wnętrze, bo tylko wtedy poczujesz się spełniony i szczęśliwy. Być może decyzje nie będą trafne, być może rezultaty z podjętych decyzji nie będą wymarzone, ale będą Twoje i nikogo nie będziesz obwiniał, tylko sam poniesiesz konsekwencje swojej decyzji, wprowadzisz szybko zmiany i tak długo będziesz szukał właściwej ścieżki, aż będziesz szczęśliwy.

Kiedy jednak wybierasz tą pierwszą drogę, nie raz zamiast wprowadzić zmiany lub podejmować decyzje, które mogą odmienić twój los, wolisz obwiniać kogoś za to czego doświadczasz, bo masz taką możliwość.Bo własnie na bazie ich przekonań lub podpowiedzi podejmowałeś decyzje.

Człowiek zazwyczaj wybiera drogę gdzie jest najmniej narażony na zmiany i ocenę, wtedy wtedy podświadomie za swoje nieszczęśliwe życie obwinia ludzi wokół, bo przecież jego EGO inaczej nie pozwoli, bo to nie było jego a tylko myśl, na podstawie której podjął decyzję.

Nie jest to łatwo zmienić w swoim życiu, ale zachęcam Cię do tego, abyś słuchał swojego wnętrza, abyś podejmował decyzje zgodne z sobą, bo to ma realny wpływ na Twoje życie i samopoczucie, a to z kolei na twoje rezultaty.

Dobrym narzędziem do zmian, jest medytacja, wsłuchanie się w siebie, w swoje ja….

Przed podjęciem jakiekolwiek decyzji, musisz zadać sobie pytania, co możesz zyskać, co możesz stracić podejmując konkretną decyzje.

Nigdy nie podejmuj decyzji, zastanawiając sie, co pomyśli ktoś z Twoich bliskich.

Najgorszy nałóg, który niszczy Twój potencjał, to uzależnienie od cudzej opinii.

Jeśli pozbędziesz sie tego cholernego nałogu, to tak jakbyś połączył się z własnym JA.

Zastosuj to tez w relacjach z innymi, nie oceniaj bo każdy człowiek jest inny, ma inne przekonania i doświadczenia. Staraj się raczej podważać jego wiarę, dawać mu alternatywę, dzięki której zmieni sam swoją wiarę w danym kontekście. Zbyt często w życiu prywatnych i biznesowym, zależy nam, aby rozmówca myślał tak jak my i podejmował takie same decyzje, a to jest z reguły nie możliwe bo ma inne przekonania.

  Przypomniał mi się pewien cytat Ralfa Waldo Emersona :

„Każdy człowiek, którego spotykam, jest ode mnie w pewien sposób lepszy .Tak postrzegam ludzi”

Więc pamiętaj tą zasadę:

E -ej

        G- gościu

         O-odpuść

 

 

Comments

comments